Marslı

İnsanlar büyük bir istekle tası tarağı toplayıp Mars’ta yasama sevdasina düşmüşler.Mars’a neden gitmek istedikleriyle ilgili video yapiyorlar ve degerlendirmeden geçerlerse bir daha büyük ihtimalle geri dönmeyecek sekilde olduğunun bilincinde olarak Mars’ta ilk kolonilerde yaşayacaklar.

Neden Mars?

Duygusal açidan bakarsak bilimsel bilgilerden yola çıkılarak yazılan pek çok bilimkurgu kitapları var ve bunlar insanları motive eden unsurların başında geliyor.Zorluklar cezbediyor ve daha çok uğraş vermelerini sağlıyormuş, bunu ilk sıvı yakıtlı roketi keşfeden kişi böyle anlatıyor.

Teknik bilgilerden bahsederek cevaplarsak. 1-Dünyaya yakın. 2-Guneş çevresindeki dönüş saati dünya ile farkı az. 3- Son dönemdeki bulunan verilere göre su var. 4-Daha önceden okyanusları, verimli toprağı olan yaşayan bir gezegenmiş.

Peki Mars’ta yaşama zorlukları nelerdir?

1-Havasi çok soğuk, genelde -55 derece.

2-Toprak demiroksit, yani özel tarım şartları oluşturulmalı.

3-Yercekim kuvveti dünyanın 3 te biri kadar, bu yüzden kasların zayiflamamasi için en az 1 saat egzersiz yapılmalı.

4-Bugun dünyamızda daha nasıl manyetik alanın tam olarak çalıştığını bilmiyoruz , Mars’ta manyetik alan yok gibi birşeymis, yani etkisi çok az.

5-Bu durumun sonucu olarak Marsin bir atmosferi yok denebilirmiş. Yani güneşten gelen fırtınalardan çok etkileniyor ve bunların hepsi sıkıntı yaratacak durumlardır.

Çözüm önerisi olarak pek çok yorumlar yapılmış durumda. Ancak sonuca ulaşılması konusunda çok belirsizlikler var.

Peki ya bizleri normal halkı nasıl etkileyecek bu Marslılar?

Uzaya gitme macerası sayesinde 6 bin 300’den fazla buluş varmış,bazılarıysa , wi-fi, kanser dedektörü, mikroçip, kulak termometresi, dondurulumuş gıdalar, bina izolasyonu, Joystick, su filtresi ve hatta mayo ve daha birçoğu bulunmuş.Farklı alanlarda kullanılarak günlük hayatımıza girmiş oldular.

Mars’ta yaşama koşullarının araştırılmasıyla daha yeni buluşların ortaya çıkacağı bellidir.Zaten uzayın herhangi bir yerinde kurulacak üssün teknoloji merkezi yani bir laboratuar olarak kullanılacağını söylüyorlar.

Varsayalım Mars’a insanlar yeni yaşam alanı kurmak için gönderildi. Pek çok deneyler yapılacak ve hayat da bir yandan devam edecek. Oradaki insanlar bizim burda yaşadığımız düzene uzak kalıp, farklı bir demokrasi yapabilir, toplum düzenini yeni baştan kurabilirler.Kültürlerini baştan mı oluşturacaklar yoksa neyin devamını yapacaklar? Bunları yaşamadan bizler göremeyeceğiz sanırım.

Gerçekten ayrı dünyaların insanları mi olacağız 🙂 .Bunu zaman gösterecek.

Reklamlar

2 comments

  1. Buluşlarla ilgili kısmı çok ilginç. Ve ayrıca ‘toplum düzenini yeni baştan kurma’ fikri için Mars’a gitmeye gerek olmasa da mutlaka her şeye en baştan başlanacak ama sonrasında mutlaka her şey sıradanlaşacak-tır ve aynılaşacak-tır, daha çabuk.

    Güzel bir yazı, teşekkürler.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s