2016 Yılı Yenileri

Yılın sonuna doğru yaklaşırken kısa kısa sağlıktan, havacılığa, güvenlikten, mühendisliğe, yazılım ve benzeri alanlardaki yeniliklerden bahsedeceğim. Gelecekte bu yeniliklerin ne kadarı kullanılır ve kullanışlı olur bilemiyorum ancak başka fikirlere ve yeniliklere kapı açacağı kesin.

Sağlık alanındaki projelerden biri olan second skin görünmez elastik polimer sayesinde güneş hasarı, lekelenme, kırışıklıkları gizleyerek genç ciltlerde görülen özellikleri taklit etmektedir.Normal günlük hayatta kullanılabilecek bir ürüne benziyor.Detayları  videoda 🙂

Eriyen Kardiyak stenti başka güzel bir proje olarak karşımıza çıkıyor.Tıkalı damarları açıp iyileştiren metal stentler kalp ameliyatlarının vazgeçilmezidir.Fakat bu metal süresiz şekilde orada kaldığından etrafında tekrar birikim olabilir.’Absorb’ adıyla yeni üretilen stent aynı derece iyileştirici ama işi bittikten sonra çözünüp biyo emilimine sahip.

Otomotiv alanında İsveçli süper oto üreticisi Koenigsegg, dünyanın eksantrik mili olmayan ilk motoru olan FreeValve’ı Çin yapımı Qoros konsept otomobiliyle dikkatleri üzerine çekti.FreeValve’da eksantrik mili yerine elektrohidrolik pnömatik aktüatörler bulunuyor.Bunlar emme ve egzoz valflerine monte ediliyorve her bir silindirdeki yanmayı kontrol etmesi sağlanıyor.Avantajlarını videoda bulabilirsiniz.

Bir başka proje ise 4MOMS ile kendiliğinden yerleşen çocuk oto koltuğuyla zorlanmadan çocuğunuzun güvenliğini sağlamış olacaksınız.ABD Taşımacılık Bakanlığı verilerine göre otomobillerdeki çocuk oto koltuklarının neredeyse yarısı yanlış takılıyor.4MOMS koltuğa 20 farklı sensör koyarak bu işi emniyet kemerlerin sıkılmasını sağlayan motorlara yüklüyor. CES’te tanıtılırkenki videosu…

 

Diğer bir yenilik Mercedes E sınıfının araçları trafik güncellemesini 4G üzerinden bir bulut sunucusuna gönderiyor ve aynı yönde giden diğer E sınıfı araç kullanıcılarını birkaç saniye içerisinde bilgilendirecek. Kırmızı ışıkta yolcu geçiyor dikkaattt diyen bir komşu Mercedes olması harika olmalı.Teknolojisi ile ilgili video linkte.

Günlük kullanımda dikkatleri çeken Ossic X’ten bahsetmemek haksızlık olacaktır. Kickstarter’da hala bağış topluyorlar.En iyi 3 boyutlu deneyim sunduğu üzerinde duruluyor.Öncelikle, hoparlörlerin üstündeki algıyacılar kulaklar arasındaki ses gecikmesini hassas biçimde ayarlamak için başınızın boyutunu ölçüyor ve farklı yönlerden gelen sesleri simüle ediyor.Dahili baş takip sistemi ise ivmeölçer, jiroskop ve pusula yardımıyla her bir hareketinizi duyduklarınızla eşleştiriyor.Tanıtımı videoda bulabilirsiniz.

Bir başka yenilik Lytro sinema kameralarda görülüyor.Kullanıcıların görüntünün odağını değiştirmesine izin veren ışık alanı kameraları yaygınlaşıyor.Artık odağı değiştirmek, film hızını ayarlamak ve arka planın herhangi birnoktasını yeşil ekran hilelerine başvurmadan düzenlebilecek.Teknolojisine hayran kalmamak çok zor.Videoyu mutlaka izleyin arkadaşlar 🙂

Uzay ve havacılık alanında çok ilginç bulduğum aquila’nın da üzerinden geçmek isterim. Facebook,interneti tüm dünyaya yayma vizyonuyla hareket ediyor.Amacı Drone ile interneti, dünyanın internet olmayan bölgelerine de taşımak. Bunu ise havadan uçarak yapıyor. Enerjisini güneş enerjisinden alan drone’un kanatlarında güneş panelleri var. Karbon fiber yani hafif yapısı ve V harfi şeklinde bir aerodinamiğe sahip. En önemli özelliği 3 ay boyunca havada kalabilecek olması.

Buraya eklemediğim daha pek çok yenilik var. Merak edenler için Kasım ayı Popular Science dergisinde fazlaca ayrıntıları bulunmakta…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s