Google Trendler

Merhaba bu ayki konu pek çok habere, duruma daha geniş açıdan bakabileceğimiz bir istatistiki uygulama olacak. Şu an genel kullanım amacı olarak bir internet sitesi açmadan önce hangi konuda ve ne üzerine site açmanın daha çok trafik çekeceğine karar verirken kullanılıyor.Ancak ben bloğa konu düşünürken güncel haberleri takip etmek adına araştırırken Google Trends ile karşılaştım ve gayet basit ve eğlenceli bir arayüzle incelemeler yapabileceğimizi farkettim.

Peki nedir Google Trends? Google aramalarında kelime veya cümle sorgularının hangi coğrafyada, hangi dillerde ve ne sıklıkla arandığını istatistiksel bilgi olarak kullanıcılara sunan servistir. Yani bu durumda nelerin ne zaman, nerede, ne kadar popüler olduğunu göstermektedir. Şu an hemen bir deneme yaptım.

trends1

Bugün ve şuanın saatiyle Amerika’nın trendleri böyleymiş. Sıralama aşağıya doğru devam ediyor.Bölgesel olarak yüzdelerini de veriyor.

Buna ilaveten oluşturduğu bu istatistikel bilgileri saklayarak hangi yılda neler en çok sorgulandığını da arayabilmeniz mümkün. Bu durum ne kadar tehlikeli bu ayrıca bir tartışma konusu olabilir.

Biz konumuza dönersek, benim araştırmak istediğim konu bizim ülkemizde ne kadar teknoloji, bilim ve icat ile ilgili araştırma yapılmış ve nerelerde ne zamanlarda çoğunlukla olmuş gibi gibi. Mesela geçtiğimiz haftalarda Türkiye İnovasyon Haftası gerçekleşti. Ne kadar kişi bunu merak etti ve Google’a sordu? Gerçekle yüzleşelim 🙂

Sonuçlar böyle arkadaşlar.

trends2.PNG

Türkiye’de hangi ilgili konularda ve hangi sorgularda bulunulduğunu göstermektedir.

trends3

Türkiye’yi açtığımız zaman ise nerelerde daha popüler ve hangi konu ile sorguların olduğunu ayrıntılı olarak görmekteyiz.

trends5

Bu ise dünyadaki ingilizce olarak bu kelimenin araştırılmasıdır.Kenya, Uganda olması benim için de şaşırtıcıydı. 🙂 Ama tabi koyu mavilerde Amerika’nın olması beklenendi.

trends6

O yüzden yukarıda gördüğünüz güncel konulu bir kelime araştıması yaptım. Dikkatlice ilgili konular ve sorulara baktığımızda neyi araştırdıklarını görebilmekteyiz.

trends7

Yukarıdaki örnekte ise Amerika’da tesla ile ilgili neler nerelerde araştırıldığını göstermektedir.

trends8

Son olarak Türkiye’de Tesla’ya bakıyoruz. Sonuçlar ilginç olabiliyor. Haydi bitkiyi bir nebze anlayabiliyorum da Clash of Clans’ın oradan çıkmasına ne denmeli bilemiyorum.

Ayrıca belirtmeliyim ki, burda yaptığım kadar değil Google Trends incelerseniz daha pek çok özelliğini de keşfedebilirsiniz.

Şu an belki farklı amaçlarla kullanılıyor olabilir Google Trends ancak ileride bu uygulamanın çok farklı alanlarda yansımalarını göreceğimizi düşünüyorum. Umarım iyi yönde olur bu gelişmeler…

Kaynakça : https://tr.wikipedia.org/wiki/Google_Trends

: https://www.google.com.tr/trends/     (Şu an bu adrese girerek hemen                                                                                                                      inceleyebilirsiniz.)

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s