İngilizce Edatların Mantığı Nedir?

Merhaba

Bu yazı ingilizceyi daha doğru nasıl anlayabiliriz ve kullanabiliriz düşüncesinden ortaya çıktı. Bu konuyla ilgili araştırdığım çoğu yerde bunun bir mantığı olmadığını ve sadece ezberlememiz gerektiğini söylüyorlar. Oysaki bana göre ezberlenmesi gereken hiçbir şey yok bu hayatta. Sadece anlamamız gereken şeyler var. Bu felsefeye daha fazla dalmadan edatlar yani Prepositionlara geçiyorum.

https://www.britishcouncil.org/voices-magazine/how-help-learners-english-understand-prepositions

Linkte British Council’da yayınlanan bu yazıda edatların görevi olarak insanlar, nesneler ve konular arasındaki özel bağlantıyı belirttiğine dikkat çekiyor. Yani düzgün akıcı bir cümlede çok kritik yere sahipler. Bu yazıda anadili Türkçe olanların zorlandıklarından ve Türkçe’de ayrım olmaksızın aynı ekin kullanımından bahsetmektedir.

Şimdi bu konulara daha yakından bakalım.

İlk başta şunu iyice anlamak lazım edatlar yanına geldikleri kelimeler ile anlam kazanır. Yani tek başına elma = apple gibi kullanamazsınız. Ayrıca yanına gelen kelimeyi bus,plane vs yi aklınızda canlandırıp hangi edatın uygun olduğuna karar vermelisiniz.

Anlamlandırmayı kolaylaştırmak için 3 ayrı kategoride at, on, in, by ‘ı  aşağıda verdiğim bu linkte anlatıyor.

https://www.engvid.com/english-grammar-the-prepositions-on-at-in-by/

 

Beğendiğim bu videoda bazı şeyler açık kalmış. Mesela yüzde 80 oranında yanıtınız doğru olur  diyor. Peki bunu yüzde yüze nasıl çıkarırım?

Biraz daha araştırma yaptım ve kendi mantığımı da ekleyerek daha iyileştirilmiş bir sonuca vardım. Umarım sizinde işinize yarar.

Haydi başlayalım.

Transportation kısmına baktığımızda train, bus, plane “on” ile kullanılır diyor ama araba ve taksi “in” ile kullanılır. Şimdi bir de şurdan bakın tren, otobüs, uçak büyük araçlar ve bunların hepsinde ayakta durup da araç ilerleyebilir ve konum olarak gezinebilirsiniz ancak taksi ve araba için içerisinde oturuyorsunuzdur ayakta gidemezsiniz. O yüzden on bicycle, skateboard gibi ayakta gidilebileceği için on kullanıyoruz. Peki size bir soru helicopter ve truck için ne kullanılır? Evet şaşırtıcı bu mantığa göre ayakta gidilemeyeceği için in kullanılıyor. Mantık çalışıyor.  🙂

Diğer kategoriler için örnekler üzerinden gitmek daha verimli olacaktır.

İlerleyen günlerde mümkün oldukça bol örnek yazarak denemeler yapmaya çalışacağım.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s